Çeşitlerine Göre Saksılar ve Özellikleri

İnsanların botanik ihtiyaçlarını karşılamak adına piyasada yüzlerce çeşit farklı saksı bulunmaktadır. Bitkilerle paylaştığımız bu dünyada birbirinden farklı şekil ve desenlerde dekoratif saksı modelleriyle Eliztree Interior Design olarak müşterilerimize farklı seçenekler ve alternatifler sunuyoruz.

Evinizi, bahçenizi veya ofisinizi renklendirmenin ve yaşam alanlarınızı doğayla buluşturmanın en kolay yolu olan bitkiler için en önemli etkenlerden biri doğru saksı seçimidir. Görselliğinin yanı sıra, yapı malzemesi ve bulunduğu alana uyumu da dikkate alınması gerektiği için bitkileriniz, ağaçlarınız ve çiçekleriniz için uygun saksı seçimi nasıl yapılır inceliyoruz.

Bitki Tipi: Saksı seçimi yapmada en önemli faktörlerin başında saksının içinde yetiştirilecek olan bitkinin tipi gelmektedir. Yapay ağaç ve bitkiler için de görsel uyumluluk için geçerli olan bu durum; saksıda kullanılacak bitkinin büyüme hızı, sulama gereksinimleri ve ışık ihtiyacı gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak, menekşe çiçeği için yayvan ve fazla derin olmayan bir saksı modeli gerekirken, benjamin tipi bitkiler için derin bir saksı gerekmektedir.

Boyut: Saksıda yetiştireceğiniz veya sergileyeceğiniz bitkinin büyüklüğüne ve kök yapısına uygun boyutta bir saksı seçmek, bitkilerinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve dekoratif olarak bulundukları ortama uyum sağlaması açısından önem taşır. Geniş gövdeli veya iri yapraklı bitkiler için büyük boyutlarda saksılar tercih edilmelidir. Aksi takdirde, canlı bitkiler sağlıklı bir şekilde büyüyemezler. Yapay bitkiler içinse görünüş açısından dekoru bozan ve göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkabilir.

Üretim Malzemesi: Bitkileriniz için doğru saksı seçimi konusunda saksıların üretildikleri malzeme çok önemli bir unsurdur. Bitkilerin türüne ve boyutlarına farklı avantajları ve dezavantajları olan saksı malzemesi seçerken öne çıkan noktalar vardır. Örnek olarak; metal saksılar, oldukça dayanıklıdırlar ve ısıyı koruma konusunda diğer saksılardan daha iyi oldukları için uzun süre güneş ışığı altında bekletilmeleri veya düzenli olarak yer değiştirilmeleri gerekmez. Nemi tutma konusunda daha başarılı olan polyester saksılar ise hafif olmaları sebebiyle de büyük ve bol ışık isteyen bitkiler için ideal bir seçimdir. Sağlamlıklarıyla da ön plana çıkan polyester – diğer adıyla fiberglas – saksılar, kolaylıklar bir yerden bir yere taşınabilirler ve uzun süre kullanılabilirler.

Dekor: Bitkilerin – yapay veya canlı – en önemli özelliklerinden biri olan bulundukları ortamın havasını değiştirme ve rahatlatıcı bir etki sağlamalıdır. Bitkilerinizin içinde bulunduğu saksılar da bulunduğu mekanın rengine ve dokusuna uygun olmalıdır. Estetik bir görüntü yaratmak, saksıyla başlayacağı için saksı seçimi konusunda görsel olarak rakipsiz olan Eliztree ürün gamını tercih edebilirsiniz. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan saksılarımız; her türlü ev, ofis ve endüstriyel kullanım için uygundur. İster çiçek saksısı olsun, isterse ağaç saksısı; bütün ihtiyaçlarınız için ideal bir çözüm sunan Eliztree saksıları, istenen renk ve adette sipariş verilebilir.

Çiçek Saksısı: Çiçekler çok hassas canlılardır ve binlerce çeşidi vardır. Bu sebeple de bakımı konusunda çok fazla dikkat ve özen gerektiren bitkilerdir. Çiçekler için saksılar bir nevi ev görevi gördüğünden; çiçeğin büyüklüğüne, yapısına ve bulunacağı ortama saksı seçimi yapılmalıdır.

Ağaç Saksısı: Özellikle yapay ağaçlar için saksı çok önem taşır. Dekor amaçlı kullanılan yapay ağaçlar için kolay taşınabilme, dayanıklılık ve bulundukları ortama koku yaymama gibi avantajlar sağlayan ağaç saksıları tercih edilmelidir. Eliztree olarak metal ve polyester saksı çeşitlerimizle, yapay ağaçlarımızda kullandığımız bütün saksılar tamamen el yapımı ve kendi üretimimizdir. Müşterilerimize sunduğumuz saksı çeşitlerimizle, ister canlı ister yapay olsun, ağaçlarınızı uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza etme ve sergileme imkanı sunuyoruz.

Bitki Saksısı: Canlı bitki saksıları mutlaka delikli yani su tahliye özelliğine sahip olmalıdır. Bu deliklerin olmadığı bitki saksıları zamanla dibinde biriken su yüzünden bitki köklerinin çürümesine ve kurumasına sebep olur. 

Tamamen el yapımı ve yerli üretim olan saksılarımız, çok kaliteli ve zengin ürün gamıyla her türlü botanik ihtiyacınıza karşılık verme amacıyla tasarlanmıştır. Bulundukları ortama herhangi bir koku bırakmayan, korozyona uğramayan ve estetik olarak son derece şık ve modern görünümlü saksılarımızla, bitkilerinizi uzun yıllar saklayabileceğiniz ve onlara ev sahipliği yapacak şık ve modern aksesuarlara sahip olabilirsiniz. Eliztree polyester ve metal saksıları, piyasadaki hem görünüş hem de dayanıklılık açısından en kaliteli ürünlerdir.

Dekorasyon ve iç tasarım firmaları istedikleri renk, boyut ve sayıda saksı siparişi verebilirler. Eliztree Interior Design olarak, ağaç ve bitkilerle ilgili her alanda müşterilerimize yardımcı olmak için aralıksız çalışıyoruz. Siz de botanik ihtiyaçlarınız için saksı arayışı içerisindeyseniz, web sitemiz üzerinden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaşın
Bize Ulaşın
Bize Yazın
Eliztree'ye Hoşgeldiniz!
Merhaba,
ElizTree'ye Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?