Dikdörtgen Salon Dizaynı Nasıl Olmalı? - Eliztree | Interior Design
Eliztree | Interior Design
Eliztree | Interior Design
Çağrı Merkezi
Dikdörtgen Salon Dizaynı Nasıl Olmalı?
21 Kasım 2022
Dikdörtgen Salon Dizaynı Nasıl Olmalı?

c

Alanı İkiye Böl, Farklı Yaşam Alanları Yarat

Dikdörtgen salonu efektif kullanmak için salonunu ikiye bölmen yararlı olacaktır. Salonunun bir tarafını oturma odası şeklinde kullanabilirsin. Bu alanda koltuk, televizyon ünitesi ve küçük sehpalara yer verebilirsin. Öteki bölümü ise yemek yeme alanı, kütüphane veya kahve içme köşesi olarak kullanabilirsin. Örneğin salonunun bir tarafı oturma bölümü iken diğer tarafına yemek masası yerleştirip boşlukları değerlendirebilirsin. Bu şekilde salonun daha kullanışlı olacak ve daha düzenli görünecektir.

 

Dikdörtgen Salonda Mobilya Düzeni

Dikkat etmen gereken noktalardan biri mobilya düzeni. Odak noktasını uzun olan duvara vermelisin. Örneğin televizyon ünitesini veya şömineyi büyük olan duvara yerleştirmelisin. Küçük olan duvarı ise raflar yardımıyla kullanışlı hale getirebilirsin. Bu sayede dağınıklıktan kurtulabilir ve salonunda ekstra bir alan kazanabilirsin.

L Koltuk Kullan

Dikdörtgen salonunda kullanacağın koltuğun seçimi de oldukça önemli. Dar dikdörtgen salon dizaynında L koltuk kullanmalısın. L koltuk salonunda ortada bir boşluk yaratır ve salonuna ferahlık verir.

Ek olarak L koltuğunu duvara yaslamamaya dikkat etmelisin. Duvar ve koltuk arasında gerekli boşluğu bıraktığından emin olmalısın.

Yuvarlak Mobilyalara Yer Ver

Özellikle dar dikdörtgen bir salonun varsa salonun sıkışık ve boğucu gelebilir. Bu durumdan kurtulmak için dikdörtgen, kare masa ve sehpalardan kaçınmalısın. Bunun yerine yuvarlak hatları olan masaları tercih edebilirsin. Yemek masanı, kahve sehpanı kıvrımlı olanlardan seçebilirsin. Böylece salonunu daha geniş ve hareketli gösterebilirsin.

Duvar Boyası Seçimine Dikkat

Eğer dar dikdörtgen bir salona sahipsen duvar boyası seçiminde dikkatli olmalısın. Koyu renkler alanı olduğundan daha dar gösterebilir. Beyaz, bej, vanilya gibi renkler dar dikdörtgen salonlar için ideal. Ayrıca odak noktası kısa duvarda olmamalı. Bu sebeple kısa olan kenarı farklı bir renkte boyamamalısın veya kısa kenarda farklı desende bir duvar kağıdı kullanmamalısın.

Etiketler
Yorum bırakın
Toplam Yorum Sayısı 0
Henüz yorum eklenmemiş
İşleminiz Sürüyor, Lütfen Bekleyiniz